Każdemu z nas nazwa Red Bul kojarzy się z dystrybutorem napojów energetycznych, a motto „Red bul doda CI skrzydeł” jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych sloganów reklamowych na świecie. Jednak kilka lat temu, firma ta rozpoczęła swoją inwazję rynku motoryzacyjnego. Rozpoczęli je z bardzo wysokiego poziomu, bowiem wzięli udział w mistrzostwach formuły 1.

Firma ta od 2005 roku jest zespołem formuły 1 i bierze udział w mistrzostwach świata. Posiada dwa zespoły: Red Bul Racing oraz Toro Rosso. Red Bul Racing wygrał klasyfikacje konstruktorów w latach 2010, 2011 oraz 2012, zaś ich kierowca Sebastian Vetel, w tych trzech latach zdobył trzy razy tytuł mistrza świata formuły 1. TO jedno z większych osiągnięć w całej historii formuły 1 mając na uwadze tak krótką historię firmy. Obecnie w zespole ściga się dwóch kierowców. Pierwszym z nich jest wspomniany wcześniej Sebastian Vetel, zaś drugim, Australijczyk Mark Webber. Szefem zespołu jest Christian Chorner, zaś głównym inżynierem Adrian Newey, uważany za twórcę sukcesów Red Bula i jednym z najlepszych konstruktorów w całej historii formuły 1.

Od 2007 roku zespół korzysta z silników Renault. Wcześniejsza, roczna współpraca z Ferrari, i jednostkami dostarczanymi przez włoską firmę, nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Pierwsze podium zespół zdobył podczas Grand Prix Monaco w 2006 roku. Na pierwsze Pole Position podczas kwalifikacji przyszło czekać jednak trochę dłużej bo aż do 2009 roku. To właśnie w 2009 zaczęły się sukcesy Red Bulla. Przerwał on dominacje w Formule 1 Ferrari i Mclarena, które od wielu lat toczyły ciągłą walkę między sobą. Red Bul ze swoim geniuszem, Adrianem Neweyem, potrafili stworzyć coś nieosiągalnego dla innych. W wielu wyścigach podczas trzech ostatnich sezonów byli poza zasięgiem konkurencji, z przewagę ponad pół sekundy na okrążeniu. Pamiętajmy, że w formule 1 pół sekundy straty, to tak jak w WRC minuta, wykluczając błędy kierowców, czy awarie mechaniczne. Widzimy zatem, że Red Bul „dodaje skrzydeł” nie tylko ludziom, ale także branży motoryzacyjnej.